Światowa premiera filmu „Uciec na Pitcarin" była 15 marca 2015 r., a już 15 kwietnia miała miejsce pilska premiera, która się odbyła w RCK. Nie mogło nas tam zabraknąć! Grupa 15 osób z Koła Miłośników Kultury wraz z opiekunką p. Ewą Semanicką, mimo mnóstwa obowiązków, wyruszyła na spotkanie z przygodą, którą zaprezentowali w swoim filmie dwaj studenci Szkoły Filmowej z Łodzi.
Marek Ułan-Szymański i Mateusz Konopacki postawili sobie za cel, spełnić swoje marzenie - dotrzeć na Pitcarin i nakręcić swój pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny. Pitcarin to maleńka wyspa na Pacyfiku, którą rozsławił dawny bunt na brytyjskim okręcie Bounty. Wydawałoby się, że chłopacy porywają się z motyką na słońce, ale oni dzięki pomysłowości i determinacji (akcja na YouTub, pomoc przyjaciół i rodzin) zdobyli środki finansowe i pozyskali koproducentów. Filmowy dokument odsłonił prawdziwy obraz wyspy i jej mieszkańców (ok. 60 osób). Dowiedzieliśmy się, że liczba ludności na wyspie maleje, ale ciągle są tacy, którzy wierzą, że na Pitcarin można uciec przed światem.
Po projekcji odbyło się spotkanie z autorami dokumentu, którzy opowiadali nie tylko o tym, co szalone, barwne i ciekawe, ale też o trudnościach jakie muszą pokonywać młodzi twórcy, by móc się realizować. Wyprawa na Pitcarin była dla nich nie tylko zwykłym rejsem, ale podróżą w głąb siebie. Teraz podróżują po Polsce, promują swój film i zarażają swoim entuzjazmem. Trzymamy za nich kciuki!
E.S.