W niedzielne popołudnie uczniowie naszej szkoły upamiętnili 78 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę przy Pomniku Ofiar Stalinizmu. Przedstawiciele pilskich szkół wysłuchali hymnu, wystąpienia Prezydenta Miasta Piły, delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Odegrana została „Rota".
17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Rosjanie zaatakowali na całej wschodniej granicy między godziną 3 a 6 rano. Wcześniej przekazali polskiemu ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu notę stwierdzającą, że Polska już nie istnieje oraz informującą o wkroczeniu wojsk radzieckich na nasze terytorium.
Prezydent naszego miasta podkreślał, że pamięć o tych czasach jest szczególnie ważna a obecność młodych ludzi w tak ważnych wydarzeniach jest niezwykle cenna.