Trzecioklasiści w skansenie w Osieku

Dnia 5 października wraz z klasą byłam w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. Podczas tej wyprawy mogliśmy zobaczyć jak żyli nasi dziadkowie i babcie na wsi przed dwustu laty. Zobaczyliśmy chałupy i budynki gospodarcze, wiatraki , kuźnię , remizę strażacką i wiele różnych rekwizytów codziennego użytku. Mogliśmy też obserwować takie czynności jak:

  • tkanie i przędzenie lnu,
  • palenie kawy zbożowej,
  • młócenie zboża,
  • struganie z drewna,
  • przetwórstwo płodów rolnych : kiszenie kapusty , robienie konfitur.


Wycieczka do Osieka i przejażdżka bryczką pozostanie na długo w naszej pamięci.

Julia Senger, kl. IIId

Prace zaobserwowane w Osieku:

przyrządzanie powideł, palenie kawy zbożowej i pieczenie ciasta drożdżowego, robienie syropu buraczanego, orka i  bronowanie z udziałem konia, sianie zboża, wycinanie z drewna, robienie przędzy i tkanie płótna, cerowanie, robienie butów, młócenie zboża, mielenie ziarna na mąkę.

Kasia Śliwińska, kl.IIId

Dnia 5 października 2010r. pojechaliśmy z całą klasą na wycieczkę do Osieka. Na miejscu zobaczyliśmy, jak kiedyś ludzie mieszkali, czym się zajmowali i jak pracowali. Wycieczka od samego początku zaczęła się interesująco. Przed starym domem czekała na nas pani, która pokazała po kolei co trzeba zrobić z burakiem cukrowym, aby otrzymać z niego sok. Poczęstowała nas nim, polewając wafelek. Weszliśmy później do środka tego domu, w którym cały pokój był urządzony z drewna. Idąc dalej weszliśmy do kuchni, gdzie na starym piecu pani przygotowała nam kawę zbożową. Następnie poszliśmy do rzeźbiarza, który potrafił z drewna wyrzeźbić piękne rzeczy. Podziwialiśmy jego dzieła i w jaki sposób to robi. Mogliśmy zakupić tam wyrzeźbione przez niego z drewna obrazy, świeczniki, piórniki i inne rzeczy. W kolejnym starym domu, gdzie również wszystko było z drewna widzieliśmy w jaki sposób tnie się kapustę i przygotowuje się ją do kiszenia. Dużą atrakcją dla mnie na koniec wycieczki była przejażdżka wozem, który ciągnął koń. Dzisiejsza wycieczka była udana i bardzo ciekawa.

Angelika Król, kl. IIId


zdjęcia: p.  Jerzy Wachowicz

 

Tematy pokrewne