Szukamy wiosny w Kuźniku

Dnia 29 marca 2019r. grupa entuzjastów pieszych wędrówek z klasy 4f, wraz z opiekunkami pp. Joanną Ficerman i Aleksandrą Wrzeszcz, odwiedziła rezerwat krajobrazowy Kuźnik, aby poszukać śladów budzącej się do życia wiosny. Wśród morenowych wzniesień w rezerwacie przebiega głęboka dolina niewielkiej rzeki Rudy, w której znajduje się malownicze Jezioro Rudnickie oraz dwa jeziora nazwane zupełnie niezgodnie z rozmiarem Kuźnik Mały i Kuźnik Duży. Wokół rozciągają się urozmaicone drzewostany - interesujące głównie z tego powodu, że na małej przestrzeni rosną lasy zaliczane do odmiennych typów siedliskowych. Uczniowie wyruszyli zieloną ścieżką edukacyjną, prowadzeni przez p. Annę Kałkę z zaprzyjaźnionego z naszą szkołą Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. W czasie wędrówki, przy wtórze klangoru żurawi i w towarzystwie płynącej naszym śladem pary łabędzi, obserwowaliśmy spacerującego po pniu drzewa kowalika i szukającą korników samicę dzięcioła. Rozwikłaliśmy tajemnicę nazwy rezerwatu, zajrzeliśmy do zwierzęcego spa, dowiedzieliśmy się, że drzewa zapadają na podobne do ludzi choroby, a także tego, że w Pile mieszkają czarownice i czasami gubią na drzewach na drzewach „czarcie miotły” Pani leśnik przygotowała dla nas „przyrodnicze warsztaty kulinarne”, z których uczniowie dowiedzieli się, że wiele z mijanych podczas marszu roślin jest jadalnych i powszechnie stosowanych w medycynie ludowej (np. czarny bez, jałowiec, jaskółcze ziele, szczawik zajęczy). Podczas wędrówki po rezerwacie, znaleźliśmy tropy występujących na tym terenie ssaków - sarny, łosia, watahy wilków, poznaliśmy interesujące gatunki drzew oraz dowiedzieliśmy się dużo o historii naszego miasta. Wiemy, jak należy zachować się w parku krajobrazowym, aby przyroda cieszyła nasze oczy jak najdłużej i jak postąpić, gdy zgubimy się w lesie. Już nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy w nieznane!