SzkołaŚwietlica szkolnaRok szkolny 2017/2018

Świetlica 2017/2018

VII Miejski Konkurs „Świetlicowy Omnibus”

Dnia 26 kwietnia 2018 r. w murach naszej szkoły odbył się VII Miejski Konkurs „Świetlicowy Omnibus” adresowany do wychowanków świetlic szkolnych z klas I-III. Celem naszego spotkania było kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie rówieśniczej, sprawdzenie wiedzy uczestników w różnych dziedzinach oraz rozwijanie aktywności dzieci. Do konkursu stawiły się trzyosobowe drużyny reprezentujące 10 pilskich szkół podstawowych. Zawodnicy zmierzyli się w 6 konkurencjach. Niektóre zadania wymagały od uczestników umiejętności logicznego myślenia, inne uważnego słuchania lub patrzenia. Zmagania zespołów świetlicowych przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Drużyny wykazały się dużą wiedzą, pomysłowością oraz umiejętnościami współpracy w grupie.

Więcej…

 

Pułapka na ktosia

Dnia 26.04.2018 roku w świetlicy szkolnej odbyło się trzecie spotkanie z uczniami Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Tym razem naszymi gośćmi byli: Julia Ziółkowska i Julia Kanduła. Tego dnia zadaniem naszych uczniów było nie tylko uważne słuchanie czytanej przez ich koleżanki opowieści Ewy Nowak "Pułapka na ktosia",  ale również odgadnięcie zagadki znikających przedmiotów. Dzieci zastanawiały się nad tym, kto ukradł: słomkowy kapelusz,  obrane ziemniaki, jabłka, kotlety, a w końcu… slipki taty. Bohaterowie Hania i Artur podejrzewają, że w okolicy grasuje tajemniczy wszystkożerny stwór. My również  próbowaliśmy rozwiązać zagadkę, która wcale do łatwych i nieskomplikowanych nie należała. Dzieci na kartkach papieru mogły narysować swoje propozycje. Najtrafniejsze prace zostały wyróżnione brawami i słodkim upominkiem.

Więcej…

 

Mali czarodzieje czyli Zwierzaki Pomieszaki w oczach dziecka

Dnia 24.04.2018 r. nasi wychowankowie wzięli udział w Międzyświetlicowym konkursie plastycznym  „Mali czarodzieje czyli Zwierzaki Pomieszaki w oczach dziecka” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5  im. Dzieci Polskich w Pile. Naszą świetlicę reprezentowały trzy uczennice: Izabella Fortuniak z klasy Id, Lidia Klejna z klasy IIb, która zajęła II miejsce w konkursie oraz Julia Matkowska z klasy IIId. Głównym celem konkursu było wzbogacenie wszechstronnego rozwoju osobowości dzieci poprzez kształcące i  wychowawcze wartości działań plastycznych. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem wszelkich środków artystycznych. Komisja konkursowa dokonała oceny według następujących kryteriów: trafność doboru tematu pracy, oryginalność oraz walory artystyczne.

Więcej…

 

"Poczytaj mi kolego, poczytaj koleżanko..."

22.03.2018 roku w świetlicy szkolnej odbyło się drugie spotkanie z uczniami Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Tym razem naszymi gośćmi byli : Małgorzata Buciak, Małgorzata Podgórska, Sara Kisiel i Michał Wikariak. Uczniowie, przebywający w tym dniu w świetlicy szkolnej, mogli posłuchać pięknie przeczytanej książki Melanii Kapelusz pt. " Tajemnica pewnej sąsiadki". Opowieść detektywistyczna cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci w skupieniu słuchały jak Dynia i Stefanek tropili domniemaną czarownicę. Na kilka chwil przenieśliśmy się w świat fantazji, a oczami wyobraźni spotkaliśmy kota, który w geście pozdrowienia macha łapą, karaluchy ucinające sobie pogawędkę czy obładowane bagażami szczury przechadzające się po klatce schodowej. Po przeczytaniu książki odbyła się pogadanka na temat powodów, dla których warto czytać książki. Wszyscy doszliśmy do wniosku, że czytanie to bakcyl, którego naprawdę warto się złapać! Tego dnia wraz z uczniami Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica przygotowaliśmy niespodziankę dla naszych uczniów. Małgorzata, Sara i Michał zaprezentowali nam piękne utwory muzyki klasycznej, które wykonali na skrzypcach, oboju, pianinie, akordeonie, ukulele, kazoo i gitarze klasycznej. Dowiedzieliśmy się również, jak zbudowane są te instrumenty, poznaliśmy historię ich powstania i pochodzenia. W tym czasie mogliśmy posłuchać wspaniałego koncertu, nasi goście zagrali nam popularne utwory muzyki poważnej i rozrywkowej. Celem tego czytelniczo-muzycznego spotkania było zachęcenie dzieci do rozwijania własnych uzdolnień i zainteresowań muzycznych oraz czytelniczych. Jesteśmy przekonani, że udało się nam go osiągnąć.

Więcej…

 

Muzyka łączy szkolne pokolenia

13 marca 2018 roku w świetlicy szkolnej odbył się IV Konkurs Wokalny „X Factor”. Na przesłuchania zgłosiło się prawie 30 naszych wychowanków z klas I – IV. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie i zaprezentowanie dowolnej piosenki. Innowacją tegorocznej edycji był czynny udział uczniów klasy 3F gimnazjum jako konkursowej publiczności oraz jury. Muzyczne spotkanie przyczyniło się do zintegrowania społeczności uczniowskiej obu budynków naszej szkoły. Jury w składzie Martyna Barteczka, Julita Stępień, Maksymilian Kasjan – uczniowie klasy 3F, Marta Sprenger i Bożena Pająk przyznało następujące nagrody:

I MIEJSCE

1. Maja Cerajewska kl. IIb

2. Aleksandra Czaja kl. IIIf

3. Marlena Barcz IVf

II MIEJSCE

1. Damian Błauciak kl. Ib

2. Bartosz Gazda i Leonard Kmiotek kl. IIIb

3. Anna Marchut kl. IIIc

III MIEJSCE

1. Barbara Przewoźniak kl. IIb

2. Krystyna Najda i Dominika Nowakowska kl. IIa

3. Oliwia Stelmach i Zosia Skowrońska kl. IIIc

4. Patryk Kujawa, Tymoteusz Kryka, Leon Witkowski

WYRÓŻNIENIA

Barbara Ćwikła kl. Ib, Maciej Woronowicz kl. IIIc, Paulina Woźniak kl. IVa

W tym roku swoją nagrodę przyznawała też gimnazjalna publiczność. Wyróżnienie to otrzymali: Julia Gniot, Helena Megger, Gabriela Sowalska z kl. IIIc.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie!

Więcej…

 

„Poczytaj mi kolego, poczytaj koleżanko…”

Dnia 7.02.2018 roku w świetlicy szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyło się spotkanie z uczniami Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Celem spotkania było wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły. Spotkanie to rozpoczęło również cykl spotkań, które będą odbywały się raz w miesiącu w świetlicy szkolnej. Tego dnia odwiedzili nas uczniowie szkoły średniej: Laura Chucka, Magdalena Szpott, Michał Wikariak. Młodzież przeczytała swoim młodszym kolegom i koleżankom książkę pt. „ Zbawcy książek” Agnieszki Stelmaszyk. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści z morałem o tym, że książki to wielki skarb i trzeba o nie dbać, również o te, które wypożyczamy z biblioteki. Po przeczytaniu książki odbyła się pogadanka o tym, jak dbać o książki i o zainteresowaniach czytelniczych naszych uczniów. Miłą niespodzianką dla wszystkich był pokaz i nauka żonglowania przeprowadzona przez Michała, ucznia klasy pierwszej Zespołu Szkół im Stanisława Staszica. Dzieci z chęcią przystąpiły do nauki, trudnej ale bardzo pożytecznej umiejętności, którą będą mogły rozwijać w wolnym czasie z pożytkiem, ponieważ żonglowanie poprawia umiejętności opierające się na koordynacji oko-ręka, jak na przykład pisanie, rysowanie, szybkie czytanie czy typowe umiejętności manualne (konstruowanie, wycinanie, przybijanie ). Inna atrakcją był pokaz wiązania balonów. Wszyscy uczniowie mogli przyglądać się, jak Michał konstruuje piękne zwierzęta i miecze, które następnie zostały im wręczone. W tym dniu świetlica szkolna zamieniła się w jeszcze barwniejsze niż do tej pory miejsce zabaw i konstruktywnej edukacji, a uczniowie mogli wspólnie bawić się balonami i ćwiczyć umiejętności żonglerki.

Więcej…

 

Warsztaty plastyczne z Klubem Seniora

Dnia 8 grudnia 2017 r. w ramach współpracy z sekcją plastyczną Pilskiego Klubu Seniora, w świetlicy szkolnej odbyły się kolejne warsztaty plastyczne. W oczekiwaniu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, pod okiem pani Anny Budych, powstały przepiękne mikołaje oraz bałwanki z łyżeczek plastikowych. Dzieci miały możliwość rozwijać swoją aktywność twórczą oraz kształtować umiejętności posługiwania się różnorodnymi narzędziami ekspresji. Jak zawsze spotkanie dostarczyło naszym wychowankom wiele radości i uśmiechu.

Więcej…

 

Mikołaj w świetlicy

Wizyta Świętego Mikołaja to dzień oczekiwany przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała trochę niepokoju i pytanie: Czy uda się Mikołajowi zawitać do naszej świetlicy? Brak białego puchu nie zniechęcił Mikołaja do pracy i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do nas jak co roku 6 grudnia. Radość  na widok Mikołaja była ogromna. Na powitanie nasi wychowankowie zaśpiewali mikołajkową piosenkę. Następnie Mikołaj rozmawiał z dziećmi, pytał czy były grzeczne, czy dobrze się uczą, czy słuchają rodziców i nauczycieli. W trakcie spotkania Mikołaj obdarował uczniów słodkimi upominkami. Na szczęście nikt w tym roku nie dostał rózgi. Dzieci serdecznie pożegnały Świętego Mikołaja z nadzieją, że wróci znowu za rok…

Więcej…

 

Andrzejki w świetlicy

Dnia 30 listopada 2017r. nasza świetlica zamieniła się w magiczne miejsce, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji. Następnie wśród śmiechu i radości rozpoczęły się wróżby – dopasowane przez wychowawców do wieku i marzeń uczestników zabawy. Nasi wychowankowie poznali, oprócz tych powszechnie znanych, wiele nowych wróżb, np. z kolorowymi kartkami czy tajemniczymi literami. Czas upłynął nam na wspaniałej zabawie, a słodki poczęstunek wywołał uśmiech na twarzy dzieci. Oczywiście dzieci wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.

Więcej…

 

VII Międzyświetlicowy Konkurs Kaligraficzny

Dnia 24 listopada 2017 r. nasi wychowankowie wzięli udział w VII Międzyświetlicowym Konkursie Kaligraficznym „Piszę pięknie” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 11 w Pile. Naszą świetlicę reprezentowały dwie uczennice: Anna Jońca z klasy III d, która zajęła I miejsce i została „Mistrzem Kaligrafii” oraz Oliwia Stelmach z klasy III c, która otrzymała wyróżnienie. Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie umiejętności pięknego pisania, jak również uwrażliwienie na estetykę pisma odręcznego. Zadaniem konkursowym było przepisanie fragmentu opowiadania ze zwróceniem szczególnej uwagi na staranność pisma. Komisja konkursowa obok estetyki oceniała również płynność połączeń literowych oraz poprawność ortograficzną i interpunkcyjną.

Więcej…

 

Strona 1 z 2