SzkołaSymbole Bożego NarodzeniaWigilia Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie - Wigilja

Wigilia Bożego Narodzenia

Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łac. vigilia - czuwanie, straż) - w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu. Uroczystą kolację tego dnia przyjęło nazywać się również wigilią. Zwana ona jest też wilią, postnikiem, bożym obiadem, po staropolsku Godami, a na wschodzie kutią (od głównej potrawy).
Dawniej w zależności od stanu posiadania gospodarzy podawano było kilka do kilkunastu potraw. Ważne było to aby liczba była nieparzysta, choć pewne źródła podają , że potraw powinno być dwanaście. Szlachta miała przygotowane 11 potraw, mieszczanie mieli dziewięć, chłopi natomiast pięć lub siedem.
Do wieczerzy należało zasiąść w odświętnym stroju. Zwyczaj także kazał aby przed posiłkiem wybaczyć sobie wzajemnie przewinienia, tak aby usiąść za stołem z czystym sercem. Literatura podaje , że przy stole powinna zasiąść parzysta liczba osób - nieparzysta mogła oznaczać śmierć lub nieszczęścia dla domowników.
Obowiązująca do dziś tradycja nakazuje aby zostawić jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa.
Pierwsza zapalona gwiazda na niebie była sygnałem do rozpoczęcia się czytania Ewangelii i dzielenia opłatkiem. Po kolacji obdarowywano się prezentami i śpiewano kolędy. Przed północą całe rodziny udawały się na pasterkę.