SzkołaSymbole Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie - Symbole

Adwent

Adwent jest to okres 4 tygodni przed Bożym Narodzeniem. Genezą słowa adwent jest łacińskie słowo 'adventus' oznaczające 'przyjście', używane było jako czas oczekiwania na przyjazd cezara.
Obecnie w czasie adwentu chrześcijanie mają sobie uzmysłowić, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Okres ten jest czasem oczekiwania, czasem radosnym, gdyż po jego zakończeniu będziemy świadkami narodzin Pana.

Więcej…

 

Choinka

Jednym z elementów, bez których trudno sobie wyobrazić Wigilię, jest choinka. Może trudno w to uwierzyć, ale w Polsce środkowej i południowej jeszcze w latach 30-tych XX w. choinki były rzadkością. Zwyczaj ubierania drzewka na Święta pochodzi z Niemiec z ok. XVI w. i przywędrował do nas głównie poprzez dawne ziemie pruskie – Pomorze, Warmię, Mazury i Śląsk. Choinki pojawiły się najpierw w domach mieszczańskich, a dopiero potem trafiły na wsie.
Dzisiaj zadajemy sobie często pytanie, jaką choinkę wybrać – żywą, czy sztuczną?

Więcej…

 

Kolędowanie

Popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj - kolędowanie z gwiazdą, szopką czy turoniem należy dziś do rzadkości i spotykany jest głównie we wsiach, głównie południowej Polski. Obchody kolędnicze znane były w całej Europie, a ich początki sięgają średniowiecza. W Polsce pierwsze zapisy o nich sięgają XVI wieku, lecz zwyczaj ten prawdopodobnie praktykowano już wcześniej. Grupki kolędników we wszystkich regionach Polski chodziły od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli (6 stycznia), a niekiedy przez cały okres karnawału.

Więcej…

 

Kolędy

Nazwa "kolęda" pochodzi do łacińskiego słowa calendae, co oznacza "pierwszy dzień miesiąca". Z ową kolędą wiązał się zwyczaj składania sobie nawzajem darów i życzeń. Dlatego też na początku kolęda oznaczała pieśń noworoczną, w której zawarte były życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok. Chwaliła gospodarza i jego rodzinę oraz dziękowała za otrzymane dary. Takie kolędy śpiewane często pod oknami gospodarzy, kończące się prośbą o datek, znane były w różnych krajach słowiańskich, szczególnie na Ukrainie.

Więcej…

 

Mikołaj, Aniołek, Gwiazdor

Wigilijny wieczór nie może się obyć bez prezentów, które otrzymujemy od boskiego posłańca. W zależności od regionu i zwyczajów przybiera on różne nazwy. Najpopularniejszą jest Mikołaj. Na górnym Śląsku występuje pod nazwą Dzieciątka obdarowuje grzeczne dzieci prezentami.
Aniołek jest popularny w Małopolsce i na Podkarpaciu - tu oprócz maluchów przynosi także upominki dla dorosłych. Na Pomorzu, Kujawach i Wielkopolsce występuje jako Gwiazdor.

Więcej…

 

Opłatek

Zanim usiądziemy do stołu wigilijnego dzielimy się opłatkiem. Opłatek jest to cieńki przaśny placek chlebowy, wypiekany z mąki bez drożdży.Zwyczaj ten, rozpowszechniony w Polsce stanowi symbol pojednania, wybaczania, jest także znakiem pokoju. Powstanie tego zwyczaju datuje się na XVII wiek, kiedy to opłatek był wypiekany w klasztorach.
Samo łamanie się opłatkiem stanowi dużo starszy zwyczaj i prawdopodobnie bierze swój początek w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Więcej…

 

Pasterka

Pasterka to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat.
Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Przez pierwsze trzy stulecia Kościół wiernie obchodził jedynie datę zmartwychwstania Chrystusa, a mniej interesował się datą narodzenia Jezusa.

Więcej…

 

Potrawy Wigilijne

Niegdyś wigilijne potrawy były bardzo zróżnicowane. Każdy region miał swój zestaw. Na Śląsku charakterystyczną potrawą były "makówki" – potrawa przyrządzana z rozmoczonej bułki, maku i rodzynek. Na Wschodzie była kutia – z rodzynek, orzechów, migdałów, ugotowanej pszenicy i naturalnie z maku. Warto dodać, że kutia w obrzędowości ludowej była potrawą podawaną na stypach i spożywaną na mogiłach w Dniu Zmarłych. Symbolika zaduszna pozostaje tu bardzo czytelna.

Więcej…

 

Szopka

Żłóbek to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Jaka jest jego wymowa? Skąd wziął się ten zwyczaj?
Chrześcijanie od początku otaczali czcią miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Nie dziwi więc fakt, że w IV wieku zbudowano nad tym miejscem bazylikę. Stało się to na polecenie Heleny, matki cesarza Konstantyna – tej samej, której tradycja przypisuje odnalezienie relikwii krzyża, na którym umarł Chrystus.
Bazylika Narodzin Chrystusa po znacznych uszkodzeniach została odnowiona ok. 540 r. na polecenie cesarza Justyniana i w tej postaci przetrwała do dziś.

Więcej…

 

Wigilia Bożego Narodzenia

Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łac. vigilia - czuwanie, straż) - w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu. Uroczystą kolację tego dnia przyjęło nazywać się również wigilią. Zwana ona jest też wilią, postnikiem, bożym obiadem, po staropolsku Godami, a na wschodzie kutią (od głównej potrawy).

 

Więcej…