Szkoła

Ogłoszenia, komunikaty

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Józef Piłsudski

11 listopada to data szczególna, droga sercu każdego Polaka - Narodowe Święto Niepodległości. 100 lat temu, 11 listopada 1918 r., w lasku Compiegne pod Paryżem, podpisano zawieszenie broni pomiędzy Niemcami a Państwami Koalicji. Tego samego dnia, na ziemiach polskich, Rada Regencyjna, kierując się dobrem Ojczyzny, powierzyła władzę Józefowi Piłsudskiemu. Dla narodu polskiego ten dzień miał i ma wyjątkowe, niepowtarzalne znaczenie. Oto bowiem po 123 latach niewoli odrodziła się wolna Polska. Maria z Łubieńskich Górska, 100 lat temu tak pisała w swoim pamiętniku: „Ulice przepełnione, ludzie płaczą z radości, ściskają się nieznajomi. Mamy Polskę! - mówią głośno - swą własną. Śmieją się, odchodzą od zmysłów, nikt nie boi się przyszłości. Radość ogólna, dzień to przepiękny, cudowny, o którym tylko w snach się marzyło.”

100 lat po odzyskaniu niepodległości w całym kraju panowała równie niezwykła atmosfera. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tej wyjątkowej rocznicy.

Uroczystości poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości miały niebywale uroczysty i podniosły charakter. Przygotowania do nich trwały cały rok - oba budynki szkoły przybrały świąteczny wygląd, drzwi do sal lekcyjnych ozdobiły wykonane przez młodzież plakaty o treści patriotycznej, na holach zorganizowano wystawy upamiętniające twórców niepodległego państwa polskiego, bohaterów tamtych dni.

Dzięki pomocy pracowników Muzeum Stanisława Staszica w Pile na parterze budynku przy ulicy Bydgoskiej zaprezentowano plakaty niepodległościowe z okresu kształtowania się naszej ojczyzny.

Nauczyciele naszej szkoły przygotowali dla zespołów uczniowskich ze szkół podstawowych oraz mieszkańców Piły wielopokoleniową grę uliczną „Nasza Niepodległa”. 6 października 2018 r. uczestnicy gry musieli wykonać szereg zadań, m.in. szukać na terenie naszego miasta miejsc związanych z niepodległością. Grę zakończyło spotkanie wszystkich drużyn, na którym każdy zespół otrzymał pamiątkową statuetkę z rąk prezydenta Miasta Piły p. Piotra Głowskiego.

Kulminacja obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole przypadła na dzień 9 listopada. W tym dniu uczniowie przybyli do szkoły ubrani na galowo z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami, a zajęcia miały niecodzienny charakter. Włączając się do akcji „Rekord dla Niepodległej”, punktualnie o godzinie 11:11, wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Nie zabrakło także okolicznościowych apeli, w czasie których uczniowie klas trzecich gimnazjum przybliżyli młodszym kolegom ważne momenty z historii Polski. Szkolnymi korytarzami niosły się „Rota” i pieśni legionowe…

To historyczny dzień, w którym uczniowie i nauczyciele pokazali jak być razem, wspólnie świętować 100-lecie niepodległości oraz cieszyć się z tego, że jesteśmy Polakami!

Więcej…

 

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Pilskiego w Pływaniu Drużynowym

Dnia10.11.2018r. na pilskim AQUAPARKU odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w pływaniu drużynowym 6x25m. Nasza drużyna w składzie: Kacper Garlicki – 3A, Szymon Król – 3B, Tomasz Domagała – 3E, Jakub Kocoń – 3E, Szymon Hegyi – 8D, Paweł Roszkowski – 8A zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 16.11.2018r. w Poznaniu. Gratulujemy!

Opiekun – Grzegorz Stach

Więcej…

 

Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

Dnia 9 listopada cała społeczność szkolna „Dwójki” uroczyście obchodziła 100-lecie odzyskania niepodległości.  Uczniowie uczestniczyli w uroczystym apelu upamiętniającym hołd Pruski i bitwę pod Grunwaldem. Apel był okazją do wysłuchania poezji oraz pieśni patriotycznych, ale również wspólnego koncertowania. Podczas spotkania uczniów z budynku przy ul. Roosevelta i  ul. Bydgoskiej rozbrzmiewały pieśni patriotyczne m. in. : „Pierwsza kadrowa”,” Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Rota”. Dokładnie o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy. W ten sposób włączyliśmy  się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.

Na korytarzach szkolnych można było zwiedzić wystawy  patriotyczne, na których eksponowane były wytwory prac uczniowskich, pamiątki po naszych przodkach, dziedzictwo poprzednich pokoleń.

Więcej…

 

Rekord dla Niepodległej

Dnia 9 listopada 2018 r. nasza szkoła przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. Założeniem akcji było wspólne odśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego w dniu 9 listopada 2018 r, o godz. 11.11. Wielkie podziękowania dla naszych uczniów i nauczycieli, którzy w uroczystych strojach z zapałem zaangażowali się w odśpiewanie hymnu. Śpiew w „Dwójce” równocześnie rozbrzmiewał w holu szkoły ozdobionym patriotycznymi wystawami oraz na sali gimnastycznej podczas uroczystego apelu z okazji setnej rocznicy odzyskania prze Polskę Niepodległości.

Byliśmy jedną z ponad 24 tysięcy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, które uczciły Święto Niepodległości poprzez wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Więcej…

 

Zielona Drużyna

Od czerwca klasa 3c stała się członkiem Wielkiej Drużyny Zielonych przy PRGOK w Pile. Na każdy miesiąc mamy wyznaczony ekologiczny temat, do którego dobieramy sobie zadania poszerzające nasze wiadomości i umiejętności dotyczące ekologii, recyklingu i dbania o naturę.

WRZESIEŃ: MIESIĄC AKTYWNEJ TURYSTYKI

Przygotowywaliśmy w klasie plakaty promujące aktywną turystykę. Na przygotowanej wystawie można było zobaczyć zachętę do odkrywania dalekich, egzotycznych krajów, ale także bliskich nam miejsc i zakątków. Szczególnie zaciekawiła nas turystyka rowerowa. Odszukaliśmy w Pile tablicę informacyjną Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej.

PAŹDZIERNIK: MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT

W czasie wyjazdu integracyjnego do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku mieliśmy wspaniałą okazję spotkania z pszczelarzem, który opowiadał nam o niesamowitym życiu pszczół. Poznaliśmy rolę pszczół i innych zapylaczy. Widzieliśmy też ule sprzed 100 lat. Prawdziwe piękności!

W bibliotece mieliśmy spotkanie z panią, która przygotowuje psy i koty do pracy z osobami o specjalnych potrzebach. Przy okazji dowiedzieliśmy się jak prawidłowo opiekować się naszymi pupilami. Bardzo licznie przyłączyliśmy się do zbiórki darów dla mieszkańców schroniska w Leszkowie.

Będziemy działać dalej i zamieszczać relacje z przygód Zielonej Drużyny !

Więcej…

 

Pamięć o poległych

Dnia 29 października 2018 r. uczniowie klas IV c, IV d i IV f wraz z opiekunami pp. Aleksandrą Wrzeszcz, Joanną Ficerman, Katarzyną Sosnowską, Małgorzatą Stopą i panem Dawidem Koźlikiem odwiedzili cmentarz wojskowy w Leszkowie. Zapalili znicze na mogiłach żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej. Wyjazd do Leszkowa został poprzedzony wizytą w Muzeum Stanisława Staszica, gdzie dzieci obejrzały ekspozycję poświęconą obozowi jenieckiemu, który istniał na terenie naszego miasta w latach 1914-1919. Ten mało znany dla szerszego ogółu mieszkańców Piły epizod z I wojny światowej, rozbudził w uczniach potrzebę dogłębnego poznawania historii własnej miejscowości. Naturalną kontynuacją wizyty w muzeum był właśnie wyjazd do Leszkowa. W ten sposób uczniowie naszej szkoły uczcili nie tylko Dzień Wszystkich Świętych, ale także setną rocznicę zakończenia I wojny światowej i odzyskania po 123 latach niewoli niepodległości przez naszą Ojczyznę. Dla dzieci była to niezapomniana lekcja historii tym bardziej, że niektórzy z nich byli na cmentarzu w Leszkowie po raz pierwszy.

Więcej…

 

Warto wiedzieć, warto zobaczyć. Tajemnice (po)wojennych okolic Piły. Bunkry i schrony

W dniach 10-12.10.2018 r. w bibliotece i czytelni miał miejsce cykl zajęć poświęconych przygotowanemu przez nas projektowi pt. „Tajemnice (po)wojennych okolic Piły. Bunkry i schrony”. Był to zarazem finał naszej dwutygodniowej pracy. Zajęcia były adresowane dla młodzieży klas ósmych, lecz cieszyły się takim zainteresowaniem, że przeprowadziłyśmy je również w klasie szóstej, trzeciej szkoły podstawowej oraz zaprosiłyśmy jedną klasę siódmą ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. W trakcie przejścia uczniów przez specjalnie przygotowany przez nas tunel przypominający wejście do schronu przeciwlotniczego, z głośników wydobywał się sygnał syreny alarmowej. Następnie w czytelni przekształconej na potrzeby zajęć w imitację schronu, prowadzona była ciekawa prelekcja na podstawie prezentacji multimedialnej oraz dodatkowych ciekawostek. Oprócz tego po prelekcji, w trakcie której uczniowie zadawali różne pytania, mogli oni obejrzeć z bliska fotografie z prywatnych zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego oraz pana Janusza Lenarta, a także fascynujące elementy wystawy. Spośród przedmiotów wchodzących w skład ekspozycji na szczególną uwagę zasługuje oryginalny pas wojskowy żołnierza wojsk niemieckich z okolic Piły z czasów II wojny światowej, telefon polowy również z czasów II wojny światowej, a także wierna replika maski przeciwgazowej z tego okresu.

Emilia Iwańska i Dominika Łusiewicz

Więcej…

 

Międzyszkolny Konkurs Plastyczno–Graficzny pt. „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”

Dnia 9 listopada podczas szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno–Graficznym pt. „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Swoją obecnością zaszczycili nas Sekretarz Gminy Piła Pan Roman Szarzyński oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Pani Małgorzata Kaszuba. Zaproszeni goście wręczyli nagrody laureatom konkursu oraz wyróżnionym uczniom.

W kategorii klas I – III laureatem została Natalia Kin ze Szkoły Podstawowej nr 2

W kategorii klas IV – VI laureatem została Maria Jasiak ze Szkoły Podstawowej nr 12

W kategorii klas VII – VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum laureatem został Olgierd Świstak ze Szkoły Podstawowej nr 2

W związku z wysokim poziomem wykonanych prac komisja konkursowa przyznała równorzędne wyróżnienia.

W kategorii klas I – III wyróżnienie otrzymał Jan Świerczyński ze Szkoły Podstawowej nr 6

W kategorii klas IV – VI wyróżnienie otrzymała Marika Maday ze Szkoły Podstawowej nr 2

W kategorii klas VII – VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum wyróżnienie otrzymała Oliwia Bereda ze Szkoły Podstawowej nr 12

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Więcej…

 

Pamiętamy o bohaterskich Powstańcach Warszawskich

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogowi. Niestety, wraz z odchodzeniem ostatnich uczestników walk o stolicę, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. Aby choć w minimalnym stopniu wyrazić swoją wdzięczność żyjącym jeszcze bohaterom tamtych dni, na przełomie września i października uczniowie klas czwartych włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”. Zorganizowana po raz trzeci akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek i symbolicznych podziękowań za to, że dzięki nim możemy żyć i uczyć się w wolnej Polsce. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Na zajęciach z wychowawcami młodzież poznała historię wybuchu Powstania Warszawskiego, obejrzała fotografie zburzonego miasta oraz zapoznała się z krótkimi biogramami powstańców. Część kartek zaadresowana została do konkretnych osób, których losy szczególnie utkwiły w pamięci uczniów. Do naszej akcji dołączyli także uczniowie kilku klas trzecich oddziałów gimnazjalnych. Mamy nadzieję, że choć w tak symboliczny sposób możemy powiedzieć „dziękuję” i wyrazić naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

Więcej…

 

Z wizytą w Urzędzie Miasta Piły

 

Na pewno wielu z Was było już w Urzędzie Miasta Piły jako interesanci. Czy mieliście jednak okazję przyjrzeć się z bliska pracy pilskich urzędników? Klasa 2 a miała taką okazję 24 października 2018r. Tego dnia odwiedziliśmy Urząd Stanu Cywilnego i obejrzeliśmy galerię zdjęć Honorowych Obywateli Piły. Dowiedzieliśmy się, jaką ważną rolę w życiu każdego mieszkańca Piły odgrywa Miejska Pracownia Urbanistyczna. Z uwagą przyglądaliśmy się ogromnemu planowi naszego miasta i szukaliśmy na nim ulic, przy których mieszkamy i znanych budynków. Interesującym miejscem okazały się podziemia budynku urzędu.

Więcej…

 

Wspólna wycieczka klas 4f i 5c do Wałcza i Jabłonowa

Dnia 11 października uczniowie klas 4f i 5c wraz z opiekunkami udali się na wycieczkę szkolną. Pogoda dopisała, a i atrakcji było bez liku! Wspólną przygodą rozpoczęliśmy w Wałczu, gdzie na młodzież czekało dwóch pracowników Muzeum Wału Pomorskiego, ubranych w wojskowe mundury. Kapral od razu zabrał się za szkolenie naszych młodych poborowych – już po godzinie grupa karnie maszerowała po placu apelowym, wykonując kolejno komendy swojego dowódcy. Następnie, instruktażu uczniom udzielił straszy rangą sierżant, czyli sam dyrektor muzeum, pan Wojciech Olek, który w garażu ekspozycyjno-warsztatowym zaprezentował zgromadzone w muzeum elementy żołnierskiego umundurowania i uzbrojenia – począwszy od różnego rodzaju nakryć głowy i mundurów, zależnie od rodzaju wojsk, przez pistolety, karabiny, bagnety, noże oraz zawartość torby żołnierskiej z manierką i menażką. Kolejnym punktem szkolenia wojskowego naszych uczniów był trening strzelecki oraz rzucanie granatem. Wszyscy się świetnie bawili, a niektórym uczniom udało się nawet ustrzelić nagrody w postaci odznak wojskowych. Zanim pożegnaliśmy członków grupy rekonstrukcyjnej TIH każdy z uczestników wycieczki miał okazję przejechać się zabytkowym motocyklem z czasu II wojny światowej oraz dokonać zakupu pamiątek w kantynie. Z Wałcza udaliśmy się do Jabłonowa, gdzie czekała nas kolejna przygoda… W Dzikiej Zagrodzie, poza interesującym wykładem o życiu żubrów i rysi, jaki przygotowała dla nas pani przewodnik, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję pogłaskać, a nawet nakarmić „króla lasu” żubrowymi przysmakami – jabłkami i marchewkami. Oczywiście, nie przyjechaliśmy w odwiedziny z „pustymi rękami” - obdarowaliśmy zwierzaki zebranymi w Pile żołędziami. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, po którym wróciliśmy do Piły.

Więcej…

 

Strona 1 z 141

Statystyka

Użytkowników : 30
Artykułów : 1771
Odsłon : 3275559

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

BIP Szkoły

Dziennik elektroniczny

Fizyka Liga zadaniowa

Prezentacja szkoły

Szkoła Promująca Zdrowie

Blog sportowy

W zgodzie z naturą

Zbiórka surowców wtórnych

TERMINARZ

Mleko i owoce

Szkoła Odkrywców Talentów

Mali ekspresjoniści

Głos Dwójki

Pobierz ostatni
Głos Dwójki