SzkołaComenius

Comenius

Niech różnice nas połączą - czyli europejskie SP2

Przedstawiciele siedmiu krajów europejskich: Austrii, Bułgarii, Danii, Łotwy, Portugalii, Szwecji i Węgier spotkali się z uczniami i nauczycielami pilskiej „Dwójki” by wspólnie udowodnić, że różnice mogą łączyć. Było to ostatnie spotkanie partnerów projektu „To connect through our differences”, realizowanego w ramach programu Comenius. Tematem przewodnim wizyty, odbywającej się w dniach 19 – 23 maja 2014 r. było rzemiosło.

40 przybyłych gości: 19 uczniów i 21 nauczycieli wraz z uczniami z Polski wzięło udział w warsztatach rękodzielniczych prowadzonych przez p. Annę Budych, podczas których powstały koszulki z nadrukiem wyrażającym własne odczucia i przemyślenia uczestników związane z głównym tematem projektu „Niech różnice nas połączą”, jak również ręcznie malowane anioły i etui na telefony. Również produktem finalnym naszego spotkania była wspólnie stworzona książeczka z rozmówkami w języku wszystkich krajów partnerskich.

Więcej…

 

Odkrywanie współczesnej sztuki w Austrii

W dniach 18-22.02.2014 r. odbyła się ostatnia zagraniczna wizyta w ramach projektu „Niech różnice nas połączą”, która miała miejsce w Austrii. Reprezentantami naszej placówki były dwie uczennice: Alicja Cysarz i Zuzanna Gruszka, oraz nauczycielki języka angielskiego: p. Magdalena Słomion i Agnieszka Wargin. Była to jedna z najbardziej kreatywnych dla naszych przedstawicieli mobilność, podczas której odbyły się liczne warsztaty artystyczne, takie jak: zajęcia teatralne czy kreatywnego pisania. Podczas wspólnych spotkań nasze uczennice zaprezentowały najbardziej znanych współczesnych artystów polskich oraz zapoznaliśmy się ze współczesną sztuką narodową krajów partnerskich. Został także utworzony film prezentujący muzykę i taniec narodowy, w wykonaniu uczniów i nauczycieli, a następnie umieszczone na portalu Youtube. Nie zabrakło również czasu na wizytę w Mumok – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zwiedzanie starego miasta w Wiedniu, ogrodów zamku Schönbrunn, w którym mieszkała cesarzowa Elżbieta, nazywana Sissi wraz z  cesarzem Franciszkiem Józefem, oraz Domu Muzyki.

Więcej…

 

Comenius na Łotwie.

W dniach 31.09 - 05.10.2013 r. odbyła się kolejna wycieczka realizowana w ramach Programu Comenius. Pani dyrektor: Dorota Frydrych, p. Agata Stawska oraz p. Anna Iwanicka wraz z dwoma uczniami z klas szóstych: Wiktorią Namiel (VI c) oraz Mikołajem Stachem (VI a) odbyli podróż na wschód – na Łotwę.

Pierwszy dzień wyjazdu spędziliśmy w stolicy tego kraju – w Rydze. W godzinach popołudniowych wybraliśmy się wspólnie na zwiedzanie miasta. Nazajutrz, po śniadaniu przy pięknej jesiennej aurze podziwialiśmy pełne zabytków stare miasto, z wąskimi uliczkami, licznymi zaułkami, starymi kamieniczkami, kawiarenkami. Po obiedzie wyjechaliśmy z Rygi,  udaliśmy się wówczas w podróż autokarem do miasta –  Dagda, w południowo-wschodniej części  kraju, gdzie znajduje się szkoła partnerska: Dagdas vidusskola.

Więcej…

 

Podróż z Comeniusem - wizyta w Portugalii

W dniach 03-07.06.2013 r. odbyła się kolejna wyprawa w ramach projektu „Comenius” – Niech różnice nas połączą”. Panie dyrektor: Dorota Frydrych, Beata Lewicka – Kryut oraz p. Anna Iwanicka wraz z uczennicą Katarzyną Kubicką wybrały się w podróż do Portugalii.

Do stolicy Portugalii – Lizbony dotarłyśmy samolotem. Na lotnisku czekała już na nas koordynatorka projektu z Portugalii, pani Teresa Barbosa. Wizytę zaczęłyśmy w portugalskiej szkole Escola Secundaria de Camerate, gdzie zostałyśmy przyjęte bardzo ciepło i serdecznie.

W drugim dniu ponownie zaproszono nas do szkoły. Dostarczono nam wielu okazji do poznania portugalskiej kultury, obyczajów, a nawet smakowania portugalskich przysmaków. Wspólnie oglądałyśmy prezentacje uczniów z różnych krajów “Our footprint in the world” („Nasze ślady na świecie”). Wizyta dalej kontynuowana była w mieście Sintra. Ogromne wrażenie na nas zrobił Pałac Pena. Droga do zamku wije się przez bogaty w atrakcje park.

Więcej…

 

Comenius - wyprawa na Węgry

W dniach 25-29.04.2013 r. kolejna grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział w projekcie „Comenius”. Tym razem Panie Anna Iwanicka i Emilia Iwańska wraz z uczniami Katarzyną Śliwińską i Marcinem Wawrzyniakiem wybrali się w podróż na Węgry, a dokładnie do niewielkiego miasteczka pod Budapesztem – do Pomaz. Mieści się tam szkoła, która oprócz realizacji obowiązkowego programu nauczania, rozwija artystyczne zdolności dzieci. Uczniowie uczą się gry na różnych instrumentach, rysunku, rzeźby itp.

W czasie pobytu na Węgrzech nasi uczniowie oraz nauczyciele poznali sposób funkcjonowania szkoły, obserwowali zajęcia i brali w nich udział. Odbył się również uroczysty koncert, w czasie którego zarówno węgierscy uczniowie, jak i goście z innych krajów, zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne. Marcin i Kasia także pięknie zagrali na swoich instrumentach. W czasie kolejnego koncertu można było obejrzeć występ ludowego zespołu muzycznego, który zaprezentował tradycyjne węgierskie utwory.

Więcej…

 

Kolejny przystanek - Bułgaria

Bułgaria większości z nas kojarzy się z ciepłym morzem i pięknymi plażami. Mało kto wie, że jest to przede wszystkim górzysty kraj z cudownymi widokami i kulturą pasterską. Dzięki programowi Comenius kolejna uczennica Zofia Jankowska wraz z p. Lidią Jaster i p. Magdaleną Słomion miały okazję zapoznać się ze świętem Matrynica, obejrzeć pokaz tańca Karoka (oraz się go nauczyć) rozkoszować się w typowymi bułgarskimi daniami, z których największą furorę zrobiła sałatka szopska. Tematem przewodnim wyjazdu w dniach 28.02 - 4.03.2013 r. była muzyka i taniec. Oglądając prezentacje poszczególnych krajów, mogliśmy poznać charakterystyczne elementy folkloru i najbardziej znane hity muzyczne. Nasza polska ekipa przedstawiła oczywiście poloneza.

Więcej…

 

Pozdrowienia z Francji - Salutations de France

Drugi wyjazd, organizowany w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”, już za nami. Tym razem nasi uczniowie: Marta Michalak i Wiktoria Kraska wraz z wicedyrektorem p. Mariuszem Mijalskim oraz nauczycielkami p. Bożeną Stańczyk i Agnieszką Wargin, byli gośćmi francuskiej szkoły mieszczącej się w Clamart, 15 km od Paryża. Głównym celem spotkania, odbywającego się w dniach 17 – 21.12.2012 roku, było zaprezentowanie przez przedstawicieli krajów partnerskich ( Austrii, Bułgarii, Danii, Francji, Łotwy, Polski, Portugalii, Szwecji i Węgier) ich świąt religijnych i świeckich, a także ukazanie różnorodnych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.

Więcej…

 

Pilska „Dwójka” z wizytą w Danii

W ramach projektu „Niech różnice nas połączą”, realizowanego dzięki programowi Comenius „Uczenie się przez całe życie”, reprezentanci pilskiej „Dwójki” w dniach 25-28.10.2012 r. odbyli swoją pierwszą wizytę w Danii. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich: Austrii, Bułgarii, Francji, Łotwy, Portugalii, Szwecji, Węgier i Polski, wraz z duńskimi gospodarzami na czele. Naszymi delegatami były uczennice: Oktawia Chodynicka z klasy Vb i Adriana Nowocińska z klasy Va oraz ich opiekunowie: p. Dyrektor Dorota Frydrych i nauczycielka języka angielskiego Agnieszka Wargin.

Więcej…

 

Niech różnice nas połączą, czyli pilska Dwójka w programie Comenius

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile przystąpiła do programu Comenius, Partnerskie Projekty Szkół, wraz z ośmioma europejskimi państwami: Austrią, Bułgarią, Danią, Francją, Łotwą, Portugalią, Szwecją oraz Węgrami. Projekt zatytułowany „To connect through our differences” – „Niech różnice nas połączą” zakłada dwuletnią współpracę pomiędzy krajami partnerskimi trwającą od września 2012 roku do końca czerwca 2014 roku.

Więcej…