SzkołaCiekawostki Bożonarodzeniowe

"Cicha noc" w 26 językach

Zapraszamy do zapoznania się ze słowami kolędy "Cicha noc" w 26 językach.

 

 

 

Więcej…

 

Adres domu Świętego Mikołaja

Adres domu Świętego Mikołaja:

 

Santa Claus' Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland

 

Więcej…

 

Historia bombki choinkowej

Choinki zaczęto przystrajać już w XIV wieku. Pierwotnie wieszano na nich jabłka, które były przypomnieniem grzechu pierworodnego, a także symbolem płodności. Świeczki symbolizowały Światłość świata, czyli Chrystusa, były też związane z kultem zmarłych. Początkowo świece zapalano właśnie dla nich. W zależności od regionu na choinkach zawieszano odmienne ozdoby - ciastka i suszone owoce, a także ozdoby własnoręcznie wykonane z papieru i słomy.

 

Więcej…

 

Imiona reniferów

Mało kto zna imiona prawdziwych reniferów Mikołaja, towarzyszących mu w jego niezliczonych dalekich podróżach. Poznaliśmy je specjalnie dla Was :

 

 

Więcej…

 

Kartki bożonarodzeniowe

Swoistym prezentem pamięci związanym z uroczystością Bożego Narodzenia jest bardzo popularny na całym świecie zwyczaj wysyłania do krewnych, przyjaciół czy znajomych okolicznościowych kartek z życzeniami świątecznymi.

 

Więcej…

 

Prezenty gwiazdkowe

Powszechna praktyka wzajemnego obdarowywania się prezentami (zwłaszcza dzieci) związana była pierwotnie z kultem i życiorysem św. Mikołaja, biskupa diecezji Bari (Włochy), wielkiego jałmużnika żyjącego w IV wieku. Jego niezwykła hojność, troska o biednych, stały się symbolem i uosobieniem miłości każdego bliźniego.

Więcej…