SzkołaBibliotekaWydarzenia w bibliotece w 2016/2017

Biblioteka 2016/2017

X-FACTOR w świetlicy szkolnej

Dnia 13 czerwca 2017 roku odbył się w naszej świetlicy, ostatni z zaplanowanych na bieżący rok szkolny, konkurs wokalny "X-FACTOR". Uczestnikami konkursu byli nasi wychowankowie z klas I - III. Występujący uczniowie w przygotowanych piosenkach zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Jury w składzie: p. Agnieszka Płóciennik, p. Marta Jedynak oraz p. Karolina Kochmańska przyznało następujące nagrody:

I miejsce - Maja Cerajewska klasa Ib oraz Emilia Pawlik klasa IIIe

II miejsce - Paulina Kowalska klasa IIId oraz Wiktoria Stepanik klasa IIIc

III miejsce - Julia Krzaczkowska klasa IIIc oraz duet Zofia Mosińska i Michalina Bachora klasa Ib

wyróżnienia - Nikola Sowińska klasa IIIc, Mateusz Stepanik klasa Ia oraz Marta Szcześnikiewicz klasa IIId.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły p. Marta Sprenger i p. Bożena Pająk.

Więcej…

 

Polskie Tradycje i Obrzędy Ludowe - podsumowanie innowacji pedagogicznej

Innowację pedagogiczną „Polskie tradycje i obrzędy ludowe” napisałam i realizowałam w roku szkolnym 2015 – 2016,  a kolejną edycję rozpoczęłam w bieżącym roku szkolnym. Była ona skierowana do uczniów edukacji wczesnoszkolnej - klas II. Łącznie wzięły w niej udział 4 klasy. Treści w niej zawarte dostosowane zostały do potrzeb i możliwości poznawczych dziecka w młodszym wieku szkolnym.  Celem wprowadzenia zajęć dotyczących polskiej obrzędowości było ich wszechstronne poznanie, wspólne współprzeżywanie, które pozwoliło dzieciom na doskonalenie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie oraz wpłynęło na sposób komunikowania i rozwój stosunków międzyludzkich.


Prezentacja do pobrania

 

Krótka lekcja historii w bibliotece szkolnej

We wtorek, 30 maja 2017 roku, gościliśmy po raz kolejny w bibliotece szkolnej panią Teresę Żelaźniewicz – emerytowaną nauczycielkę historii, a obecnie słuchaczkę Uniwersytetu III Wieku w Pile. Tematyka spotkania dotyczyła zwierząt biorących czynny udział w II wojnie światowej.

W czasie zajęć uczniowie klasy VIe dowiedzieli się o najbardziej znanych psach biorących udział w walkach na terenach USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, ZSRR, czy Polski. Poznali przebieg ich „służby wojskowej”, dowiedzieli się także do jakich zadań były najczęściej używane. Wiele z tych psów zyskało sławę, dzięki udziałowi w akcjach zbrojnych, uratowało życie wielu żołnierzy. Ich bohaterstwo było doceniane przez dowódców na wszystkich frontach wojny. Niektóre z tych zwierząt zostały nawet uhonorowane orderami, a po wojnie wzniesiono im pomniki.

Więcej…

 

Czytam, więc wiem

W czwartek 30 marca 2017 roku  odbył się w bibliotece szkolnej konkurs czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas V „Czytam, więc wiem”. Jego celem było doskonalenie czytania, jako umiejętności rozumienia, wykorzystywania i przetwarzania tekstów w zakresie umożliwiającym zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.

W konkursie wzięło udział 9 uczniów. Uczestnicy musieli w jak najkrótszym czasie przeczytać 2 teksty i poprawnie odpowiedzieć na 20 pytań.

Laureatami zostali:

  • I miejsce - Dawid Turzyński Vb
  • II miejsce - Amelia Eljasiak Va
  • III miejsce – Jan Jasiukajć Vb

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Więcej…

 

Lekcja poezji w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej

W środę 22 lutego 2017 roku klasa VI e  razem z panią Anetą Marzec oraz panią Kasią Wiką wybrała się do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej na zajęcia biblioteczne pt.: „Strach przed poezją”. Wchodząc do budynku, nasza polonistka wspomniała, że kiedyś mieściła się tam nasza szkoła.☺

Po wejściu do sali wykładowej przywitaliśmy się z panią bibliotekarką pracującą w tym budynku. Najpierw zadała nam kilka pytań, takich jak: „Czym jest poezja?”, „Czy lubimy czytać poezję i dlaczego?”. Niektórzy uczniowie podjęli dyskusję i chętnie odpowiadali na zadane pytania. Po rozmowie dostaliśmy od prowadzącej zajęcia pani kartki z wierszem Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”. Potem obejrzeliśmy krótki filmik, na którym polska noblistka cudownie czytała swój własny utwór. Następnie Michał, Basia oraz Zosia próbowali dorównać poetce w pięknej recytacji jej wiersza. Później przystąpiliśmy do analizy wiersza, który bardzo nam się spodobał. Kolejnym punktem zajęć było obejrzenie zabawnej wystawki z karykaturami znanych polskich poetów. W dalszej części tej „poetyckiej lekcji” z ogromną uwagą wysłuchaliśmy wiersza Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraźnią”. Po uważnym wysłuchaniu tego dość dziwnego utworu, kierując się własną wyobraźnią, musieliśmy narysować na kartce treść wiersza.

Więcej…

 

Konkurs mitologiczny

W środę 30 listopada odbył się w bibliotece szkolnej konkurs czytelniczy dla uczniów klas III pt. „Znam mity”. Jego celem było sprawdzenie stopnia znajomości wybranych mitów Grzegorza Kasdepke oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Uczniowie odpowiadali na pytania indywidualnie, w formie pisemnej. W konkursie wzięło udział 12 uczniów.

Laureatami zostali:

  • I miejsce – Kornelia Spód z klasy IIIa
  • II miejsce – Maria Świstak z klasy IIIe
  • III miejsce – Emilia Pawlik z klasy IIIe

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Więcej…

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Co roku, 29 września, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Po raz pierwszy obchodzony był w 2001 roku. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” jest w naszej bibliotece stałą formą pracy z młodym czytelnikiem. Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci już od najmłodszych lat. Czytanie na głos najmłodszym stymuluje także ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Z tej okazji zorganizowaliśmy w szkole:

  • głośne czytanie w klasach uczniom klas I opowiadań z serii „Kubuś Puchatek”;
  • czytanie przez radiowęzeł fragmentów książki „Przyjaciele” G. Kasdepke;
  • głośne czytanie fragmentów książki T. Nolan „Merlin – bezdomny źrebak” wychowankom świetlicy.

Zachęcamy do czytania!