SzkołaBiblioteka

Biblioteka szkolna

Nauczyciele: p. mgr Bożena Pęciak, p. mgr Dorota Jaworska

Zapraszamy i zachęcamy do korzystania ze zbiorów biblioteki

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00Biblioteka zajmuje obszerne pomieszczenie składające się z wypożyczalni i czytelni. Księgozbiór liczy około 11 tyś. książek i broszur, materiałów audiowizualnych, rozmieszczonych wg działów UKD.

„Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość sobie wymyśliła”.

W. Szymborska

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)

Dlaczego warto czytać?

 • Czytanie uczy myślenia.
 • Czytanie pobudza wyobraźnię.
 • Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się.
 • Czytanie wyrabia cierpliwość.


GŁÓWNE ZADANIA BIBLIOTEKI

 • rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych uczniów i nauczycieli
 • gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów
 • prowadzenie działalności informacyjnej
 • wspomaganie realizacji programów nauczania i wychowania
 • prowadzenie różnych form upowszechniania czytelnictwa
 • selekcja księgozbioru
 • sporządzanie planów pracy i sprawozdań
 • współpraca z placówkami oświatowymi i innymi bibliotekami


CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ


W ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki współfinansowanego przez Unię Europejską otrzymaliśmy 8 nowych komputerów z monitorami i sieciowe urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka i kopiarka) wraz z edukacyjnym oprogramowaniem multimedialnym, z których może korzystać każdy uczeń.
Biblioteka posiada dostęp do Internetu, monitorowany oprogramowaniem blokującym strony niebezpieczne dla dzieci.
Bibliotekarze posiadają osobny komputer wyposażony w oprogramowanie obsługujące wypożyczenia.
Ponadto na wyposażeniu biblioteki znajduje się telewizor, magnetowid, odtwarzacz DVD.
Z początkiem roku szkolnego 2009/2010 wprowadziliśmy w pełni elektroniczny system wypożyczeń z wykorzystaniem czytnika laserowego i kodów kreskowych.

WYSTAWY I KONKURSY


W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, różnego rodzaju wystawy okolicznościowe lub tematyczne. Poprzez ich organizowanie staramy się rozbudzić w uczniach motywację do czytania, popularyzować nowości, rozwijać zainteresowania i zdolności poznawcze.

PROWADZONE AKCJE


Od grudnia 2005 roku prowadzimy akcję BookCrossing. Został utworzony specjalny regał  „uwolnionych książek”;. Cieszymy się, że chętnie po nie sięgacie i możecie dzielić się książką z innymi.

POGOTOWIE LEKCYJNE

Od września działa w czytelni "Pogotowie lekcyjne".

Zapraszamy wszystkich uczniów, aby przychodzili odrabiać lekcje w czytelni, szczególnie tych, którzy potrzebują pomocy. Tu  ją znajdziecie!   Możecie skorzystać z różnorodnych materiałów znajdujących się w bibliotece, a także skorzystać z komputera.

Pogotowie działa w czwartek od 14.30 do 15.30 i piatek od 13.30 do 14.30.

 

KLUB KSIĄŻKOLUBÓW

W bibliotece szkolnej działa klub miłośników książki dla uczniów klas IV - VI. Zajęcia odbywają się  w poniedziałki od 13.45 do 14.45.

CZYTELNIK NA MEDAL


Biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów do czytania książek. Informuje, że raz w semestrze wybierany będzie "Czytelnik na Medal", który otrzyma nagrodę książkową. Zasady zdobycia tego miana określa regulamin, który znajdziecie w bibliotece szkolnej.