Szkoła

Ogłoszenia, komunikaty

Warto wiedzieć, warto zobaczyć. Tajemnice (po)wojennych okolic Piły. Bunkry i schrony

W dniach 10-12.10.2018 r. w bibliotece i czytelni miał miejsce cykl zajęć poświęconych przygotowanemu przez nas projektowi pt. „Tajemnice (po)wojennych okolic Piły. Bunkry i schrony”. Był to zarazem finał naszej dwutygodniowej pracy. Zajęcia były adresowane dla młodzieży klas ósmych, lecz cieszyły się takim zainteresowaniem, że przeprowadziłyśmy je również w klasie szóstej, trzeciej szkoły podstawowej oraz zaprosiłyśmy jedną klasę siódmą ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. W trakcie przejścia uczniów przez specjalnie przygotowany przez nas tunel przypominający wejście do schronu przeciwlotniczego, z głośników wydobywał się sygnał syreny alarmowej. Następnie w czytelni przekształconej na potrzeby zajęć w imitację schronu, prowadzona była ciekawa prelekcja na podstawie prezentacji multimedialnej oraz dodatkowych ciekawostek. Oprócz tego po prelekcji, w trakcie której uczniowie zadawali różne pytania, mogli oni obejrzeć z bliska fotografie z prywatnych zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego oraz pana Janusza Lenarta, a także fascynujące elementy wystawy. Spośród przedmiotów wchodzących w skład ekspozycji na szczególną uwagę zasługuje oryginalny pas wojskowy żołnierza wojsk niemieckich z okolic Piły z czasów II wojny światowej, telefon polowy również z czasów II wojny światowej, a także wierna replika maski przeciwgazowej z tego okresu.

Emilia Iwańska i Dominika Łusiewicz

Więcej…

 

Wspólna wycieczka klas 4f i 5c do Wałcza i Jabłonowa

Dnia 11 października uczniowie klas 4f i 5c wraz z opiekunkami udali się na wycieczkę szkolną. Pogoda dopisała, a i atrakcji było bez liku! Wspólną przygodą rozpoczęliśmy w Wałczu, gdzie na młodzież czekało dwóch pracowników Muzeum Wału Pomorskiego, ubranych w wojskowe mundury. Kapral od razu zabrał się za szkolenie naszych młodych poborowych – już po godzinie grupa karnie maszerowała po placu apelowym, wykonując kolejno komendy swojego dowódcy. Następnie, instruktażu uczniom udzielił straszy rangą sierżant, czyli sam dyrektor muzeum, pan Wojciech Olek, który w garażu ekspozycyjno-warsztatowym zaprezentował zgromadzone w muzeum elementy żołnierskiego umundurowania i uzbrojenia – począwszy od różnego rodzaju nakryć głowy i mundurów, zależnie od rodzaju wojsk, przez pistolety, karabiny, bagnety, noże oraz zawartość torby żołnierskiej z manierką i menażką. Kolejnym punktem szkolenia wojskowego naszych uczniów był trening strzelecki oraz rzucanie granatem. Wszyscy się świetnie bawili, a niektórym uczniom udało się nawet ustrzelić nagrody w postaci odznak wojskowych. Zanim pożegnaliśmy członków grupy rekonstrukcyjnej TIH każdy z uczestników wycieczki miał okazję przejechać się zabytkowym motocyklem z czasu II wojny światowej oraz dokonać zakupu pamiątek w kantynie. Z Wałcza udaliśmy się do Jabłonowa, gdzie czekała nas kolejna przygoda… W Dzikiej Zagrodzie, poza interesującym wykładem o życiu żubrów i rysi, jaki przygotowała dla nas pani przewodnik, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję pogłaskać, a nawet nakarmić „króla lasu” żubrowymi przysmakami – jabłkami i marchewkami. Oczywiście, nie przyjechaliśmy w odwiedziny z „pustymi rękami” - obdarowaliśmy zwierzaki zebranymi w Pile żołędziami. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, po którym wróciliśmy do Piły.

Więcej…

 

Wielopokoleniowa Gra Miejska „NASZA NIEPODLEGŁA”

Z okazji zbliżających się ważnych i bliskich sercu każdego Polaka rocznic: 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile przy współudziale ZHP Chorągiew Wielkopolska im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19 Hufiec im. Stanisława Staszica w Pile zorganizowała 6 października 2018r. dla uczniów pilskich szkół podstawowych, harcerzy oraz mieszkańców Piły Wielopokoleniową Grę Miejską pt. „NASZA NIEPODLEGŁA” pod patronatem Prezydenta Miasta Piły. Celem gry było przybliżenie jej uczestnikom informacji dotyczących historii odzyskania niepodległości przez Polskę oraz historii Powstania Wielkopolskiego w kontekście lokalnym. Chcieliśmy również stworzyć młodzieży warunki do kreatywnego działania, pokazania swoich umiejętności i właściwego rozwoju w duchu patriotyzmu. Zapraszając do gry mieszkańców Piły mieliśmy na celu integrację społeczności naszego miasta i łączenie pokoleń. W grze wzięło udział dziewięć sześcioosobowych drużyn z pilskich szkół podstawowych, harcerze oraz mieszkańcy Piły. Zadaniem uczestników gry było poruszanie się ulicami miasta, pomiędzy ośmioma punktami kontrolnymi, przy pomocy planu miasta oraz wykonywanie następujących po sobie zadań. Za prawidłowo wykonane zadania uczestnicy gry otrzymywali litery, z których należało ułożyć finałowe hasło. Podczas trwania zabawy odbyła się także konkurencja dodatkowa, która polegała na wykonaniu plakatu pt.: „Nasza Niepodległa” oraz ułożeniu hasła o tematyce niepodległościowej. Po zakończeniu gry odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych oraz poczęstunek tradycyjną grochówką. Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, upominki oraz trofea okolicznościowe ufundowane przez Biuro Prezydenta Miasta Piły oraz Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2, które wręczył Prezydent Miasta Piły, Pan Piotr Głowski.

Więcej…

 

Jesień w polu i zagrodzie

Dnia 5 października 2018 roku uczniowie klas III a i III c pojechali do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. Zwiedzanie skansenu odbyło się pod hasłem „Jesień w polu i zagrodzie”. Dzieci poznały tradycje ludowe i jesienne prace na wsi, m.in.: produkcję syropu z buraków cukrowych, pracę kowala,obróbkę lnu, mielenie ziarna na żarnach, produkcję kawy zbożowej z jęczmienia. Trzecioklasiści aktywnie spędzili czas i pełni wrażeń wrócili do domu. Była to bardzo ciekawa lekcja w terenie.

Więcej…

 

Pasowanie na Ucznia

W dniach 20-21 września odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile. Uroczystość Pasowania na Ucznia odbyła się na terenie Aquaparku w Muzeum Misia. Do pasowania przystąpiły dzieci z klasy Ia, której wychowawczynią jest p. Magdalena Krukowska, klasy Ib, której wychowawczynią jest p. Dorota Sieniawska, klasy Ic, której wychowawczynią jest p. Natalia Gola, klasy
Id, której wychowawczynią jest p. Anna Sieniawska, klasy Ie, której wychowawczynią jest p. Karolina Podrucka, klasy If, której wychowawczynią jest p. Katarzyna Murach. Swoją obecnością zaszczycili nas również zaproszeni goście: Prezydent Miasta Piły p. Piotr Głowski, Zastępca Prezydenta Miasta Piły p. Krzysztof Szewc, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu p. Sebastian Dzikowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu p. Małgorzata Kaszuba, Dyrektor szkoły p. Dorota Frydrych, Wicedyrektor szkoły  p. Beata Lewicka – Kryut oraz nauczyciele, rodzice i uczniowie klas pierwszych.

Więcej…

 

Klasa 4f w Nadleśnictwie „Zdrojowa Góra”

Dnia 17 września 2018r. uczniowie klasy 4f uczestniczyli w lekcji przyrody na terenie Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Zdrojowa Góra”. Ośrodek ma za zadanie upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym oraz o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej. Pracownica nadleśnictwa odpowiedzialna za edukację przyrodniczą, pani Anna Kałka, w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała młodzieży o życiu lasu i scharakteryzowała mieszkańców poszczególnych jego warstw. Po obejrzeniu filmu, uczniowie przystąpili do pracy w grupach - najpierw przygotowali notatki z nazwami owadów, ptaków i ssaków, rozpoznali je na kolorowych ilustracjach, a następnie wykleili nimi plakaty symbolizujące las. Zajęcia były nie tylko pouczające, ale i zabawne, gdy okazało się, że najbardziej „wszędobylskimi” mieszkańcami lasu są mrówki i skorki! W czasie tej wyjątkowej lekcji przyrody nie było ocen, zaś za udzielanie prawidłowych odpowiedzi i błyskawiczne rozwiązanie krzyżówki uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkami związanymi z lasem. Spotkanie z przyrodą zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek. Dopisała zarówno pogoda jak i humory czwartoklasistów. Nie możemy się już doczekać następnego spotkania z p. Anną – tym razem w Rezerwacie Kuźnik!

Więcej…

 

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018

22 czerwca 2018 roku odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Na boisku szkolnym przy budynku nr 1 spotkali się uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne po to, aby świętować podsumowanie osiągnięć dydaktycznych i wychowawczych dzieci. Spośród uczniów klas I – III aż 131 otrzymało tytuł „Uczeń na Medal”. W starszych klasach  tytułem tym zostało uhonorowanych 61 uczniów. Ponadto aż 167 dzieci z klas IV – VII odebrało świadectwo z wyróżnieniem. Serdecznie gratulujemy!

Podczas apelu wręczane były także nagrody dla laureatów konkursu „Frekwencja na 6”. Zwycięzcy nie opuścili w ciągu roku szkolnego ani jednej lekcji oraz ani razu nie spóźnili się na zajęcia. Oprócz tego nagrody książkowe wręczono mistrzom ortografii w poszczególnych poziomach wiekowych, a także zdobywcom najlepszych wyników w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”. Nie zapomniano także o czytelnikach na medal, którzy przeczytali imponującą ilość książek wypożyczanych ze szkolnej biblioteki.

W trakcie części artystycznej wszyscy zebrani mogli wysłuchać mądrego przesłania wiersza Wiery Badalskiej pt. „Wakacyjne przestrogi” oraz posłuchać piosenki pt. „Kolorowy wiatr”, wykonanych przez uczennice klasy V. Na końcu swój energiczny taniec zaprezentowała grupa dziewcząt z klas V – VII.

Następnie nauczyciele, uczniowie i ich rodzice udali się na ostatnie w tym roku szkolnym spotkania w swoich klasach.

Nadeszły upragnione wakacje! Do zobaczenia 3 września.

 

Sprawdzamy czy tabliczkę mnożenia dobrze znamy i pamiętamy!

W miniony piątek, tj. 28 września po raz drugi w historii naszej szkoły został zorganizowany VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Na kilka dni przed tym wydarzeniem szkoła została ozdobiona plakatami i kartkami z logo akcji. Uczniowie klas IV – VIII I III gimnazjum powtarzali tabliczkę nie tylko na lekcjach, ale także w gronie rodzinnym. Dnia 28 września patrole egzaminacyjne w skład których wchodzili uczniowie klas trzecich gimnazjów (3b, 3f) przeprowadzili egzaminy sprawdzające umiejętność mnożenia i dzielenia. W zmaganiach z tabliczką wzięło udział 584 uczniów; 284 udało się zdobyć CERTYFIKAT EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Swoją znajomość tabliczki mnożenia sprawdzały również osoby dorosłe: nauczyciele, rodzice czy dziadkowie naszych uczniów. Ci z nich, którzy zechcieli zmierzyć się z tabliczką poradzili sobie wyśmienicie.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy uzyskali certyfikat!

Koordynator akcji w szkole Sylwia Ciesielska

Więcej…

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

Dnia 18 września bieżącego roku uczniowie klas czwartych naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, czyli globalnym święcie kreatywności, odwagi i zabawy. Była to akcja organizowana po raz pierwszy w naszej szkole.

Tego dnia, podczas godzin z wychowawcą, czwartoklasiści z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli film o dziewczynce Vashti i jej niezwykłej przygodzie z Kropką, która stała się inspiracją do odkrycia jej talentu. Wychowawcy podczas tych zajęć przeczytali również swoim wychowankom opowiadanie o Vashti. Ponadto w każdej klasie dzieci na wcześniej przygotowanych kolorowych kółkach - kropkach narysowali symbole swoich talentów. Były to talenty sportowe, muzyczne, plastyczne i inne. Po wykonaniu prac mieli za zadanie zrobienie gazetki prezentującej ich twórczość i zrobienie sobie na jej tle wspólnego zdjęcia.

Więcej…

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Dnia 3 września 2018 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. W uroczystości wzięli udział Dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice. Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez uczniów oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. W tym roku naukę w naszej szkole rozpoczęło sześć klas pierwszych. Podczas apelu powitaliśmy miłym słowem oraz piosenką naszych pierwszoklasistów oraz ich wychowawców. Dodatkowo uroczystość uświetnił występ zespołu tanecznego pod kierunkiem Pani Darii Mielki. Jesteśmy pewni, że zrobimy wszystko, aby uczniowie, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły czuli się w niej bezpiecznie i swobodnie.

Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas trzecich: Joanna Megger, Justyna Klocek, Ewa Więckowska

Więcej…

 

IX Miejski Konkurs Przyroda Ja i Ty

Dnia 22 maja 2018 w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji Miejskiego Konkursu Przyroda Ja i Ty. Po pięknej części artystycznej przedstawiono wyniki. Spośród 37 uczestników finału wyróżniono 5 uczniów z pilskich szkół, między którymi znalazła się uczennica naszej szkoły- Natalia Masyra z kl. II b. Pierwsze miejsce zdobyła Sława Łusiewicz, także z kl. II b, która uzyskała największą liczbę punktów. Dodatkowo nasza szkoła także otrzymała wyróżnienie za najlepszy wynik grupowy! Nagrody w imieniu sponsorów: Prezydenta Miasta i Dyrekcji Lasów Państwowych wręczał Zastępca Dyrektora Lasów Państwowych pan Janusz Perkowski oraz organizatorki konkursu panie Anna Sulimierska i Małgorzata Perkowska. Na koniec można było wykonać pamiątkowe zdjęcie z finalistami i organizatorami konkursu.

Więcej…

 

Strona 1 z 140

Statystyka

Użytkowników : 20
Artykułów : 1758
Odsłon : 3262152

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

BIP Szkoły

Dziennik elektroniczny

Prezentacja szkoły

Szkoła Promująca Zdrowie

Blog sportowy

W zgodzie z naturą

Zbiórka surowców wtórnych

TERMINARZ

Mleko i owoce

Szkoła Odkrywców Talentów

Mali ekspresjoniści

Głos Dwójki

Pobierz ostatni
Głos Dwójki